یکشنبه 10 آذر ماه 1398

جاهای دیدنی اصفهان

admin 6 روز پیش خواندن این مطلب پنچ دقیقه زمان میبرد
جاهای دیدنی اصفهان در شب

جاهای دیدنی اصفهان کجاست؟

جاهای دیدنی اصفهان: اصفهان، تصویری بی دلیل و بی ‌نقص از تاریخ، هنر و ذوق ایرانی است که تجلی وشکوه‌ مندی ‌اش در بین جاهای دیدنی ایران خود نمایی می کند.

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز بسیار زیبا و خاطره انگیز است. زیبایی های استان اصفهان، تا جایی است که می توان با افتخار آن را نصف جهان خواند. با سفر به این بوم نقاشی هنرمندانه می توان در آبی کاشی‌ هایش غرق شد و با رنگارنگی هنر‌های پر ظرافتش چشم ‌های تشنه به زیبایی را برای همیشه سیراب کرد.

جاهای دیدنی اصفهان در زمستان، فوق العاده است. کافیه تا دیده را به نقطه نقطه از هنر نمایی و معماری هنرمندانه ی این شهر میهمان کنید تا از هر یک برای خود افسانه ای ساخته و همراه با اهالی و عمارت ها و باغ های رویایی این دیار کهن غرق در تاریخ شوید.

جاهای عاشقانه اصفهان; اگر دلی عاشق دارید در گوشه ای از سی و سه پل ماوا گرفته و زیر آواز بزنید. این جا تنها نقطه ای است که می توان هر چه در دل داشت رها کرد و حدیث عشق را بلند سر داد. برای ثبت این همه هنر و جاهای دیدنی اصفهان یک قاب دوربین نیاز است تا برای همیشه به یادگار بماند.

مکان های دیدنی اصفهان; معرفی خلق زیبایی و آثار هنری نصف جهان است. برای آشنایی بیشتر و لمس عمیق زیبایی های نقاط دیدنی اصفهان در این مطلب با ما همراه شوید تا با یکدیگر دل به آب های نقره گون زاینده رود بسپاریم.

مکان های دیدنی اصفهان با توضیح کامل و عکس

جاهای دیدنی اصفهان با آدرس

تحقیق در مورد مکان های تفریحی شهر اصفهان

اصفهان، این نیمه ی پر زرق و برق از جهان که در ایران عزیز قرار گرفته است، به سان حوض نقاشی با کاشی کاری های اسلیمی و زیبایش می ماند. هر گوشه از آن که چشم بیاندازی تکه ای از هنر و تاریخ این مرز و بوم به چشم می خورد.

برای وصف این همه هنر مندی،‌ معماری های بی بدیل و تاریخی اصیل، نگاشتن در چند سطر و صفحه کفایت نمی کند. باید رهسپار این دیار شد و با چشم دل به تماشای آن نشست.

اما چه می توان کرد که این بار قلم مسئول نگاشتن این همه زیبایی گشته و چاره ای جز روایت نیست. در ادامه به پای روایت های این قلم از هنرنمایی های دیدنی اصفهان، این کهنه دیار ایرانی بنشینید:

میدان نقش جهان، از زیبا ترین جاهای دیدنی اصفهان

میدان نقش جهان، از زیبا ترین جاهای دیدنی اصفهان

میدان نقش جهان درست همان نقطه‌ از اصفهان است که دنیایی از روایت ‌های تاریخی و داستان های گذشته ی این سرزمین را برای همیشه در دل خود نگه داشته است.

چه بسیار شادی و پای کوبی ها، ‌قشون کشی ها، جنگ و خون ریزی و بازی های چوگانی که در این میدان اتفاق افتاده و هنوز هم رد پایی از تاریخ آن ها در میدان نقش جهان به چشم می خورد.

اگر سودای عاشقی در سر می پرورانید، در پاییز به این مکان سری بزنید. بی تردید برای همیشه در ذهنتان ثبت خواهد شد. نوازش آفتاب ملایم آن بر گیسوان شما و تلالو آن در حوض زلال میدان، دل و روح شما را به میهمانی رنگ ها و صدا ها خواهد برد.

معرفی بهترین مکانهای دیدنی اصفهان

مسجد شیخ لطف الله، از مکان های دیدنی اصفهان

مسجد شیخ لطف الله; از جاهای دیدنی اصفهان

از جمله معروف ‌ترین جاذبه های چشم نواز اصفهان که هنرمندی تمام عیار ایرانی در هر جز آن به چشم می خورد، مسجد شیخ لطف الله است. معماری هنرمندانه ی این مسجد به گونه ای است که بدون مناره و صحن برای درباریان بنا شده بوده است.

همین الان بخونید!  جاهای دیدنی تهران در تابستان

این بنای تاریخی در طی ساعات مختلف روز جامه های گوناگونی از رنگ ها به تن می کند. خاکی، صورتی و خاکستری … . گنبد این مسجد مدورترین گنبد در میان تمامی مساجد جهان شناخته شده است. اوج زیبایی معماری ایرانی – اسلامی در تزئینات داخلی، طرح و رنگ کاشی ‌های این مسجد به نمایش گذاشته شده است.

لیست جاهای دیدنی اصفهان با آدرس

پل خواجو، تاجی متقارن بر سر زاینده رود

پل خواجو، تاجی متقارن بر سر زاینده رود

پل خواجو که با طرحی هنرمندانه ای به صورت کاملا متقارن به روی رودخانه‌ی زاینده رود ساخته شده است، یکی از شگفتی های معماری در روزگار حکومت شاه عباس دوم می باشد.

این نقطه ی دیدنی از اصفهان علاوه بر جاذبه های هنری و تاریخی خود، عملکرد هایی مانند سد و تنظیم جریان آب را نیز داشته است. این گونه است که این سازه در طول تاریخ پر و فراز و نشیب این شهر سالم و استوار مانده است.

همچنین درست در قسمت میانی این پل ساختمانی کوچک با تزئیناتی ساده ساخته شده است که تنها در خور خاندان سلطنتی می باشد تا خاندان شاه بتوانند از آن استفاده نمایند. کافی است تا با دلی پر ز عشق و دیده ای پر ز اشتیاق، به تماشای منظره ی چشم نواز زاینده رو از فراز این پل بنشینید.

به راستی که لبریز است از حس آرامش و حال خوش. همچنین انعکاس تصویر بی کران آسمان در عمق دل رود زاینده،‌ به سان دفتر نقاشی است که چشمانتان را می نوازد. حال اگر این تصویر از آسمان نمایی ازغروب آفتاب نیز باشد با تلنگری دل به تار عشوه فریفته می شود.

نقاط دیدنی و تفریحی اصفهان

سی و سه پل، روایتی از داستان های نصف جهان

سی و سه پل، روایتی از داستان های نصف جهان

سی و سه پل،‌ یکی از نماد های اصلی اصفهان در بیان روایات و به تصویر کشیدن این شهر می باشد. اگر بخواهیم به یکی از مهم ترین بنا های تاریخی و دیدنی اصفهان اشاره کنیم، سی و سه پل از جمله مهم ترین آن ها می باشد.

افسوس که امروزه پایه های این پل در حال تخریب بوده و زلالی آب های زاینده ی آن نیز رو به خشکی نهاده است. با این همه هنوز هم زیبا و چشم نواز بوده و این همه فراز و نشیب چیزی از ارزش های آن نکاسته است.

سی و سه پل را نیز می توان یکی از شاهدین رویداد های تاریخی اصفهان مانند جشن ها و حوادث گوناگون دانست. از جمله این وقایع تاریخی که در آن روز مردم برای هم دلی و شادی گر هم جمع می شدند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آب پاشان
 • نوروز
 • خاج شویان

سی و سه پل درست همان نقطه ی عطف عاشق و تنهایی است که آواز های بسیاری از عاشقان دل خسته را در دل خود نهفته دارد. این جاست که می توان ترکیبی از تنهایی و تجمع را در کنار هم مشاهده کرد.

درست در میان هیاهوی مردمانی که با هیجان و اشتیاق دیده بر زیبایی های چشم نواز اصفهان دوخته اند، جوانی یا شاید هم پیری رمیده در احساسات خود در گوشه ای از سی و سه پل آواز عشق سر داده و سرمست از می تنهایی خود شده است.

همین الان بخونید!  جاذبه های گردشگری همدان

تمام جاهای دیدنی اصفهان با عکس

کاخ چهل ستون، تصویری رقصان در آب

کاخ چهل ستون، تصویری رقصان در آب

این کاخ که در زمان شاه عباس اول بنا شده است، مانند بسیاری دیگر از مکان های گردشگری اصفهان، نمایی و شکوه و عظمت هنر و تاریخ در این دیار می باشد. آنچه از هنر و زیبایی در کاخ چهل ستون خود نمایی می کند، به حدی است که گویی بهشتی در دل اصفهان ماوا گزیده است.

به طور کلی باغ ها در میان دیدنی های اصفهان نقش ویژه ای را ایفا می کنند. کاخ چهل ستون نیز از دایره ی این باغ ها مستثنی نبوده و در نوع خود بسیار بی نظیر و حیرت آور می باشد.

از جمله چشم نوازی های این عمارت می توان به کاشی‌کاری‌ها، نقاشی و آینه کاری چهل ستون اشاره کرد که بسیار هنرمندانه و ستایش بر انگیز می باشد. در خصوص نام گذاری این کاخ می توان گفت که به دلیل تجلی تصویر بیست ستون آن در آب می باشد که شکوه و عظمت زیبایی های ش دو برابر می گردد.

همچنین گفته می شود نقش عدد چهل در بزرگ‌نمایی و شکوه‌ مندی ادبیات پارسی نیز در این نام گذاری بی تاثیر نبوده است.

در گوشه ای از چهل ستون نیز شگفتانه ای دیگر برای میهمانان این دیار آماده شده است. شگفتانه ای که هر دیده ای را به وجد آورده و لبریز از حیرت می نماید. هم اکنون از این مجموعه ‌ی عظیم به ‌عنوان موزه استفاده شده و در آن آثار هنری و تاریخی مختلفی به نمایش گذاشته شده است. آثاری از قبیل:

 • مجموعه ی سفال شامل: اولین نمونه کاشی ساخت اصفهان
 • مجموعه ی آبگینه شامل: فرش و نسخ خطی کوفی قرآن
 • مجموعه ی قدیمی ترین آثار سکه مرتبط با ما قبل تاریخ
 • مجموعه ی آثار دوران تاریخی و همچنین آثار دوران اسلامی
 • مجموعه ی آثار دوران صفویه شامل: انواع قباله های ازدواج قرن نهم به بعد تا آخر قاجار
 • مجموعه ای ازانواع سنگ نوشته ها
 • مجموعه ی فرش های قدیمی که قدمت این فرش ها در مجموعه به ۴۰۰ الی ۵۰۰ سال قبل می رسد. همچنین دو تخته فرش موجود در این مجموعه آن در دنیا نظیر نداشته و مزین به آیات الهی می باشد.

اماکن دیدنی اصفهان با آدرس

مدرسه چهار باغ، آخرین دیواری که در عصر صفوی بالا رفت

مدرسه چهار باغ، آخرین دیواری که در عصر صفوی بالا رفت

مدرسه ی چهار باغ نام خود را از چهار ایوانش ستانده است. این عمارت یکی حیرت ‌انگیز ترین جاذبه های گردشگری استان اصفهان به شمار می رود. بسیاری از گردشگران در طول تاریخ روایت های بسیاری از خصوصیات منحصر به فرد این بنا نگاشته اند.

این بنا همچنین در طول تاریخ به مدرسه ی مادر شاه و مدرسه ی سلطان حسین نیز شهرت یافته است. مدرسه ی چهار باغ آخرین بنایی می باشد که در دوران حکومت صفوی ساخته شده است.

چهار باغ یکی از جمله مدارس ویژه ‌ی تدریس و فراگیری علوم دینی بوده است که با پشتوانه ‌ی مالی فراون به تربیت و تحصیل طلاب اختصاص داده شده بود. این عمارت لب ریز از ویژگی های چشم گیر و در خور ستایش به همراه زیبایی تمام و کمال می باشد.

از جمله ظرافت های هنرمندانه ی این باغ می توان به گره چینی‌ها، کاشی ‌کاری‌ها و سر تا سر طراحی و نقاشی های به کار رفته در تزئینات بیرونی و داخلی ساختمان و همچنین حجره‌های اشاره کرد. تمامی این زیبایی های دست به دست هم داده اند تا تصویری ماندگار از این جاهای دیدنی اصفهان در اذهان بسازند.

همین الان بخونید!  جاهای دیدنی تهران در روز جمعه

همه ی مکان های دیدنی اصفهان

عمارت هشت بهشت، جایی که لقب زیباترین باغ عالم برای آن سزا است

عمارت هشت بهشت، جایی که لقب زیباترین باغ عالم برای آن سزا است

عمارت هشت بهشت، به عنوان بنای گسترده و وسیعی شناخته می شود که از ابتدا نیز یکی از حیرت ‌انگیزترین اماکن دیدنی اصفهان به شمار می رفته است. این عمارت با دستور شاه اسماعیل بنا شده است. در طول تاریخ و گذر زمان، هشت بهشت دستخوش تغییرات فراوانی شده و بخش های مختلفی از آن کاسته یا اضافه شده است.

سالانه بسیاری از گردشگران خارجی از این عمارت دیدن کرده و محصور زیبایی ها و معماری بی بدیل و هنرمندانه ی آن می شوند. گویی تا کنون در هیچ نقطه از عالم چنین جایی را به چشم ندیده بودند.

در میانه‌ ی عمارت و باغ هشت بهشت کوشکی زیبا و اشرافی قرار دارد که چشم انداز رویایی و بی نظیر این باغ را دو برابر کرده است.

در ابتدا برای نخستین بار درهای باغ هشت بهشت اصفهان توسط صفویان گشوده گشت و توسط آنان نیز زینت داده شد. اما آنچه هم اکنون از هشت بهشت قابل رویت است در دوران قاجار دستخوش تغییراتی گشته و تا حدودی از زیبایی های آن کاسته شده و تصویر رویایی و منحصر به فرد آن دچار نزول شده است.

اما با این وجود هنوز هم گنجیه ای بی کران از هنر،‌ تاریخ و شگفتی به شمار می رود. به گونه ای که بازدید از آن حتی برای یک بار هم که شده به شدت به تمامی مسافران و گردشگران توصیه می شود.

عکسهای جاهای دیدنی اصفهان در پاییز

منارجنبان، رقص هنر و معماری ایلخانان

منارجنبان، رقص هنر و معماری ایلخانان

منارجنبان از جمله نقاط دیدنی اصفهان است که می توان به راحتی آن را در لیست شگفتی های اصفهان نیز قرار داد. این بنای شگفت انگیز شکل ساده ای دارد اما در پس این سادگی دنیایی از حیرت و توانایی نهفته شده است.

بنای شگفت انگیزی که شکلی ساده دارد اما ویژگی خاص آن این است که بنا در جای خود تکان می‌خورد! این گونه است که می تواند با هر تکان مناره هایش دیدگان هر مسافر و گردشگری را مات و محصور خود گرداند.

در بالین هر یک از این مناره های حیرت آور کاشی های کوچک و فیروزه ای و لاجوردی رنگی قرار گرفته است که زیبایی و چشم نوازی آن رادو چندان می کند.

همچنین این بنا که در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است،‌ محل دفن عارفی به نام «عمو عبدالله کارلادانی» نیز می باشد. منارجنبان به عنوان یکی از مکانهای دیدنی اصفهان می تواند بسیاری از بازدید کنندگان را به سویب خود جذب نماید.

برخی از جاهای دیدنی اصفهان; میدان نقش جهان، مسجد شیخ لطف الله، پل خواجو، سی و سه پل و… نام برد. که در این مقاله به صورت کامل به آن ها آشنا شدید.

منابع : توریست ایرانی , جاهای دیدنی اصفهان در پاییز , مکان های دیدنی اصفهان با عکس , جاهای دیدنی اصفهان با آدرس, مناطق دیدنی اصفهان در شب , جاهای دیدنی اصفهان در زمستان , تحقیق در مورد مکان های تفریحی شهر اصفهان en.wikipedia.org , lonelyplanet.com , unusualtraveler.com , wikitravel.org , tripadvisor.com

مطالب مرتبط :

پاسخی بگذارید

مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. *

Avatar سارا در ۷ آبان ۱۳۹۸ در ۲:۰۹ ب.ظ گفته:

بهترین مقاله در رابطه با معرفی مکان های دیدنی اصفهان، خسته نباشید

پاسخ
Avatar حسین در ۹ آبان ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۴ ق.ظ گفته:

اقا هرچی از زیبایی اصفهان بگم کمه واقعا دمه معمارای اصفهونی گرم. دمه ادمین سایت گرم که از اصفهان نوشتند . برید اصفهان

پاسخ
Avatar عباسی در ۲۱ آذر ۱۳۹۸ در ۳:۱۶ ب.ظ گفته:

منارجنبان عالیه مخصوصا اون موقعی که تکون میخره یه چیزه عجیبیه

پاسخ
Avatar سینایی در ۲۱ آذر ۱۳۹۸ در ۳:۳۸ ب.ظ گفته:

سلام اقا واقعا دمتون گرم من میخاستم واسه تعطیلات برم شیراز الان میرم اصفهان

پاسخ
  Avatar توریست ایرانی در ۲۱ آذر ۱۳۹۸ در ۵:۰۳ ب.ظ گفته:

  سلام دوست عزیز بسیار عالی ولی حتما شیراز هم از دست ندید

  پاسخ
Avatar اربابی در ۲۱ آذر ۱۳۹۸ در ۳:۳۹ ب.ظ گفته:

خیلی خوب بود مطالبتون ادمو اگاه میکنه

پاسخ